arrow-1 SSmaglogo14

Home         About School Sport Magazine        Subscribe        Contact

sportsequip-2-240x95 School Sport activ4 may 2017-240x95 cricket events house ad Squadkit web banner - 30.01.18 Mark Harrod banner ad 160x120 BISHOPSPORT-166x120 martin berrill web ad 9781916452206 240 x 95 mock up 2 issue 76 cover

ESFA Impact Trophies U12 Indoor 5-a-side Cup for Boys 2015/16

 

Group A: St Aidan’s CE High School 2 Sandwell Academy 2; St Bede’s Catholic College 0 Queens School 3; St Aidan’s CE High School 3 St Bede’s Catholic College 2; Sandwell Academy 2 Queens’ School 1; St Aidan’s CE High School 0 Queens’ School 1; Sandwell Academy 4 St Bede’s Catholic College 0

 

Group B: Broughton High School 3 Priory City of Lincoln Academy 0; St Birinus School 2 St Aloysius College 5; Broughton High School 4 St Birinus School 1; Priory City of Lincoln Academy 1 St Aloysius College 6; Broughton High School 0 St Aloysius College 5; Priory City of Lincoln Academy 1 St Birinus School 2

 

Semi Finals: Sandwell Academy 4 Broughton High School 2; St Aloysius College 2 Queens’ School 1

 

Final: Sandwell Academy 2 St Aloysius College 4

 

ESFA Impact Trophies U12 Indoor 5-a-side Cup for Girls 2015/16

 

Group A: Venerable Bede CE Academy 5 Baxter College 1; Gordano School 2 Queen’s School 0; Venerable Bede CE Academy 1 Gordano School 1; Baxter College 3 Queens’ School 1; Venerable Bede CE Academy 4 Queens’ School 0; Baxter College 1 Gordano School 2

 

Group B: Alder Community High School 0 Brockington College 4; Grainville School 0 Salesian School 3; Alder Community High School 4 Grainville School 2; Brockington College 3 Salesian School 0; Alder Community High School 3 Salesian School 1; Brockington College 5 Grainville School 0

 

Semi Finals: Venerable Bede CE Academy 0 Alder Community High School 1; Brockington College v Gordano School (3-4 penalties)

 

Final: Alder Community High School 2 Gordano School 1

 

ESFA U12 PlayStation Schools Cup for Boys 2015/16

 

Last 16: Wigston Academy 8 St Ivo School 1; Conyers School 1 Cardinal Heenan Catholic Sports College 3; Whitgift School 9 Brentwood School 1; Dr Challoner’s GS 2 (2) St Paul’s Academy 2 (4); Penistone GS 5 Valley Gardens Middle School 1; Lynn Grove Academy 1 Queen’s School 6; Parrs Wood HS v Moorland School; St Peter’s CE HS 0 Thomas Telford School 4

 

Quarter Finals: Wigston Academy 1 Whitgift School 7; Queen’s School 2 St Paul’s Academy 1; Penistone GS 1 Cardinal Heenan Catholic Sports College 3; Moorland School 5 Thomas Telford School 1

 

Semi Finals: Whitgift School 7 Queens’ School 1; Moorland School 3 Cardinal Heenan Catholic Sports College 0

 

Final: Whitgift School 3 Moorland School 1

 

ESFA U13 PlayStation Schools Cup for Boys 2015/16

 

Last 16: Thomas Telford School 5 The Oxford Academy 4; Lymm High School 1 Meadowhead School 3; East Manchester Academy 9 Wickersley School & Sports College 3; Valley Gardens Middle School 3 Blessed Trinity RC College 1; Carshalton Boys’ Sports college 1 Whitgift School 2; William Edwards Academy 6 Coombe Boys’ School 1; Enfield Grammar School 1 Nene Park Academy 2; Ivybridge Community College 5 Sheldon School 3

 

Quarter Finals: Valley Gardens Middle School 1 Meadowhead School 2; Thomas Telford School 9 East Manchester Academy 0; Ivybridge Community College 0 Whitgift School 10; Nene Park Academy 4 William Edwards Academy 2

 

Semi Finals: Nene Park Academy 2 Whitgift School 3; Meadowhead School 1 Thomas Telford School 2

 

Final: Whitgift School 0 Thomas Telford School 7

 

ESFA U13 PlayStation Schools Cup for Girls 2015/16

 

Last 16: Weatherhead High School 1 Our Ladys RC High School 5; South Hunsley School 4 Queen Elizabeth’s High School 5; Abbeywood Community 3 Gordano School 4; St John Fisher Catholic High School 0 Macmillan Academy 2; St Ivo School 3 Stoke Newington School 0; Cornelius Vermuyden School 0 Stanley Park High School 5; Convent of Jesus & Mary Language College 2 Teddington School 5; Thomas Telford School 3 Tupton Hall School

 

Quarter Finals: St Ivo School 2 Stanley Park High School 0; Our Lady’s RC High School 2 Macmillan Academy 1; Thomas Telford School 4 Queen Elizabeth’s High School 3; Gordano School 6 Teddington School 1

 

Semi Finals: St Ivo School 3 Gordano School 1; Thomas Telford School 4 Our Lady’s RC High School 3

 

Final: St Ivo School 3 Thomas Telford School 0

 

ESFA U14 PlayStation Schools Cup for Boys 2015/16

 

Last 16: Westfield School 4 George Spencer Academy 0; Crispin School 3 Little Heath School 5; St Paul’s Academy 7 Ashcombe School 2; Sandwell Academy 0 Thomas Telford School 2; John Henry Newman School 6 Lynn Grove Academy 2; Neston High School 0 St Matthew’s RC High School 3; Shenley Brook End School 1 St Aloysius College 2; Penistone Grammar School 2 Gosforth Academy 1

 

Quarter Finals: St Matthew’s RC High School 0 Thomas Telford School 2; Little Heath School 1 St Paul’s Academy 0; John Henry Newman School 1 St Aloysius College 2; Westfield School 3 Penistone Grammar School 1

 

Semi Finals: Little Heath School 0 St Aloysius College 2; Westfield School 2 Thomas Telford School 0

 

Final: Westfield School 0 St Aloysius College 1

 

ESFA U14 PlayStation Open Schools Cup for Boys 2015/16

 

Last 16: Alsager School 2 St Francis Xavier’s College 3; Hove Park School 7 Langdon Academy 0; North Liverpool Academy 2 Crompton House School 3; Harefield Academy 3 Oakwood Park Grammar School 1; Coombe Boys’ School 1 Farlingaye High School 4; St Mary’s College 0 St Aidan’s CE High School 7; Ivybridge Community College 3 Mangotsfield School 2; Thomas Telford School 4 Northampton School for Boys 2

 

Quarter Finals: Ivybridge Community College 2 Harefield Academy 0; Thomas Telford School 2 Crompton House School 0; St Aidan’s CE High School 1 St Francis Xavier’s College 2; Hove Park School 5 Farlingaye High School 1

 

Semi Finals: Ivybridge Community College 3 Hove Park School 5; St Francis Xavier’s College 0 Thomas Telford School 1

 

Final: Hove Park School 0 Thomas Telford School 4

 

ESFA U14 PlayStation Schools Cup for Girls 2015/16

 

Last 16: Wade Deacon High School 2 Roundhay School 0; Warden Park Academy 0 Ruislip High School 4; Greenshaw High School 1 Moulsham School 2; Anthony Gell School 1 Thomas Estley Community College 0; John Spence High School 2 South Hunsley School 9; Henry Beaufort School 3 Hanham Woods Academy 7; Thomas Telford School 11 Cowley International College 1; St Ivo School 7 Drayton Manor High School 0

 

Quarter Finals: Wade Deacon High School 1 South Hunsley School 4; St Ivo School 3 Moulsham School 2; Anthony Gell School 0 Thomas Telford School 5; Hanham Woods Academy 3 Ruislip High School 4

 

Semi Finals: South Hunsley School 3 Thomas Telford School 5; St Ivo School 4 Ruislip High School 0

 

Final: St Ivo School 2 (4) Thomas Telford School 2 (5)

 

ESFA U15 PlayStation Schools Cup for Boys 2015/16

 

Last 16: Cardinal Heenan Catholic Sports College 8 Maricourt RC High School 1; Emerson Park Academy 2 Goffs School 1; Nunthorpe Academy 1 Wolfreton School 2; Northampton School For Boys 1 Thomas Telford School 3; Shoreham Academy 4 Ravens Wood School 2; Millfield School 3 Bradley Stoke School 0; Newfield School 3 Bradley Stoke School 0; Newfield School 3 West Hill School 2; Bishop’s Stortford High School 2 Barnfield West Academy 1

 

Quarter Finals: Wolfreton School 2 Newfield School 0; Millfield School 0 Bishop’s Stortford High School; Cardinal Heenan Catholic Sports College 4 Thomas Telford School 5 (penalties); Shoreham Academy 0 Emerson Park Academy 3

 

Semi Finals: Bishop’s Stortford High School 2 Emerson Park Academy 1; Thomas Telford School 6 Wolfreton School 2

 

Final: Bishop’s Stortford High School 5 Thomas Telford School 4

 

ESFA U15 PlayStation Open Schools Cup for Boys 2015/16

 

Last 16: Christleton High School 1 Cardinal Heenan Catholic Sports College 5; Thomas Telford School 7 Nene Park Academy 3; Monks Walk School 4 Harefield Academy 1; Walker Technology College 0 South Hunsley School 2; Kennet School 1 St Luke’s Science & Sports College 6; Oasis Academy Shirley Park 1 Northampton School For Boys 2; Reddish Vale High School 4 Cardinal Langley RC High School 0; Steyning Grammar School 0 Ravens Wood School 2

 

Quarter Finals: Monks Walk School 0 Ravens Wood School 1; Thomas Telford School 6 Cardinal Heenan Catholic Sports College 1; South Hunsley School 2 Reddish Vale High School 3; St Luke’s Science & Sports College v Northampton School for Boys (St. Luke’s disqualified)

 

Semi Finals: Northampton School for Boys 2 Ravens Wood School 1; Thomas Telford School 3 Reddish Vale High School 2

 

Final: Northampton School for Boys 2 Thomas Telford School 1

 

ESFA U15 PlayStation Schools Cup for Girls 2015/16

 

Last 16: Carlton le Willows Academy 1 Redborne School 13; Orleans Park School 2 The Littlehampton Academy 1; St Paul’s Academy 2 Thorpe St Andrew School and Sixth Form 1; William Howard School 2 Mirfield Free Grammar School 3; Weatherhead High School 11 Don Valley Academy 0; Bedminster Down School 3 Gordano School 0; Shenfield High School 3 Warden Park Academy 0; Lady Manners School 0 Thomas Telford School 5

 

Quarter Finals: Shenfield High School 7 St Paul’s Academy 1; Mirfield Free Grammar School 4 Weatherhead High School 2; Orleans Park School 0 Redborne School 2; Bedminster Down School 1 Thomas Telford School 2

 

Semi Finals: Shenfield High School 5 Redborne School 2; Mirfield Free Grammar School 0 Thomas Telford School 5

 

Final: Shenfield High School 1 Thomas Telford School 2

 

ESFA U16 Premier League Schools Cup for Boys 2015/16

 

Last 16: West Hill School 0 Friesland School 1; Thomas Telford School 9 Stratford upon Avon School 2; Samuel Whitbread Academy 3 Northampton School for Boys 0; Chingford Foundation School 4 Royal Docks Community School 2; St Crispin’s School 1 Longhill HS 3; St Margaret’s CE Academy 1 All Hallows HS 0; South Hunsley School 2 King Edward VI HS 1; Avon Valley College 1 Broadlands Academy 8

 

Quarter Finals: Chingford Foundation School 1 Samuel Whitbread Academy 4; St Margaret’s CE Academy 2 Thomas Telford School 5; Broadlands Academy 2 Longhill HS 1; Friesland School 0 South Hunsley School 3

 

Semi Finals: Thomas Telford School 5 South Hunsley School 2; Broadlands Academy 2 Samuel Whitbread Academy 3

 

Final: Thomas Telford School 4 Samuel Whitbread Academy 2

 

ESFA U16 Premier League Open Schools Cup for Boys 2015/16

 

Last 16: Norton Hill School 2 Wellsway School 0; Woodcote HS 2 Ravens Wood School 0; Harefield Academy 5) Dorothy Stringer School 6; Great Hankey HS 3 Moorside HS 1; Archbishop Beck Catholic HS 2 Thomas Telford School 4; Malet Lambert School 3 Ermysted’s GS 2

 

Quarter Finals: Malet Lambert School 3 Beauchamp College 0; Dorothy Stringer School 5 Norton Hill 0; Thomas Telford School 7 Great Sankey High School 0; Langley School 4 Woodcote High School 0

 

Semi Finals: Thomas Telford School 6 Malet Lambert School; Langley School 4 Dorothy Stringer School 1

 

Final: Dorothy Stringer School 0 Thomas Telford School 3

 

ESFA U16 Premier League Schools Cup for Girls 2015/16

 

Last 16: Corfe Hills School 1 King’s School Winchester 2; Shenfield HS 5 Rainham School for Girls 1; Severn Vale School 0 Thomas Telford School 4; Weatherhead HS 2 St Bede’s RC HS 3; Samuel Whitbread Academy 5 St Ivo School 1; Wilmslow HS 0 Countesthorpe Community College 6; Woldgate College 0 John Spence HS 2; Woking HS 1 Redborne School 2

 

Quarter Finals: Shenfield HS 2 Samuel Whitbread Academy 0; Redborne School 0 King’s School Winchester 7; Thomas Telford School 4 Countesthorpe Community College 1; John Spence HS 1 (5) St Bede’s RC HS 1 (6)

 

Semi Finals: Shenfield HS 1 King’s School Winchester 4; St Bede’s RC HS 5 Thomas Telford School 1

 

Final: St Bede’s RC High School 5 Kings’ School 3

 

ESFA U17 Boys Cup 2015/16

 

Quarter Finals: Barking Abbey School 1 Harris Academy Chafford Hundred 2; Ibstock Place School 1 St Thomas More HS 4; Benton Park School 5 Clitheroe RGS 0; Millfield 2 Thomas Telford School 0

 

Semi Finals: St Thomas More HS 3 (2) Harris Academy Chafford Hundred 3 (4); Benton Park School 2 Millfield 1

 

Final: Harris Academy Chafford Hundred 1 Benton 4 (penalties)

 

ESFA U18 Schools’ Trophy for Boys 2015/16

 

Last 16: Thomas Telford School 2 Balby Carr Community Academy 0; Stanley Park HS1 (2) Bede’s School 1 (4); Hampton School 2 Millfield 0; Arden School 2 Arnold Hill Academy 3; Barking Abbey School 1 Shenfield HS 2; Monkseaton HS 4 Harrogate GS 1; Archbishop Beck Catholic Sports College 5 Clitheroe RGS 0; Rushcroft Foundation School 1 Cedars Upper School 4

 

Quarter Finals: Shenfield HS 3 Hampton School 0; Bede’s School 0 Cedar’s Upper School 3; Archbishop Beck Catholic Sports College 4 Monkseaton HS 2; Thomas Telford School 7 Arnold Hill Academy 0

 

Semi Finals: Archbishop Beck Catholic Sports College 1 Thomas Telford School 4; Shenfield HS 3 Cedar’s Upper School 0

 

Final: Shenfield High School 0 Thomas Telford School 1

 

ESFA U18 Schools’ Trophy for Girls 2015/16

 

Last 16: Nene Park Academy 3 Lutterworth College 0; Swindon Academy 3 Rednock School 2; Robert Smyth Academy 0 John Madejski Academy 8; Everton Free School 1 Thomas Telford School 3; Cardinal Hume Catholic School 0 Ormskirk School 9; Barking Abbey School 4 King John School 0; Arnold Hill Academy 5 De Ferrers Academy 0; Highbury Fields School 0 Sandringham School 8

 

Quarter Finals: Nene Park Academy 2 Arnold Hill Academy 3; Barking Abbey School 8 Sandringham School 0; Thomas Telford School 6 Ormskirk School 4; John Madejski Academy 10 Swindon Academy 0

 

Semi Finals: Thomas Telford School 5 Arnold Hill Academy 3; John Madejski Academy 5 Barking Abbey School 1

 

Final: Thomas Telford School 0 John Madejski Academy 10

 

ESFA U18 Colleges’ Trophy for Boys 2015/16

 

Quarter Finals: Gable Hall School &Sixth Form College 4 (2) St Charles Sixth Form College 4 (4); Gateshead College 4 Hopwood Hall College 0; Wyke Sixth Form College 3 Milton Keynes College 2; Farnborough Sixth Form College 1 (3) Hartpury College 1 (4)

 

Semi Finals: Hartpury College 4 St Charles Sixth Form College 0; Wyke Sixth Form College 1 Gateshead College 3

 

Final: Hartpury College 3 Gateshead College 2

 

ESFA U18 Colleges’ Trophy for Girls 2015/16

 

Quarter Finals: Huddersfield New College 2 York College 6; Accrington & Rossendale College 4 Gateshead College 1; Barnet & Southgate College 3 (0) West Herts College 3 (3); Solihull College 11 Itchen College 0

 

Semi Finals: Accrington & Rossendale College 3 York College 1; West Herts College 2 Solihull College 3

 

Final: Accrington & Rossendale College 1 Solihull College 0

 

Boodles ISFA U18 Cup 2015/16

 

Third Round: Brentwood School 3 St John’s, Leatherhead 0; Manchester GS 1 Ardingly College 4; Queen Ethelburga’s College 1 King’s School, Chester 2; Repton 4 Kimbolton 0; Royal Russell 5 Dulwich College 0; Bede’s College 0 Bradfield 4; St Columba’s College 1 Forest School 6; Whitgift 2 Millfield 2 (Millfield won 5-4 on penalties)

 

Quarter Finals: Ardingly College 4 Forest School 2; Brentwood 1 Repton 1 (Brentwood won 5-4 on penalties); Millfield 0 Bradfield 3; Royal Russell 3 King’s School, Chester 1

 

Semi Finals: Ardingly College 1 Royal Russell School 0; Bradfield College 3 Brentwood School 2

 

Final: Ardingly College 1 Bradfield College 0

 

Investec ISFA U15 Cup 2015/16

 

Third Round: Alleyn’s 4 Repton 4 (Repton won 9-8 on penalties); Bolton School 2 Manchester GS 3; Brentwood 0 Hampton 0 (Brentwood won 4-3); Charterhouse 5 John Lyon 0; Dulwich College 0 Chigwell 3; Millfield 2 Bournemouth Collegiate School 1; RGS Newcastle 0 Grammar School at Leeds 3; Whitgift 5 University College School 0

 

Quarter Finals: Chigwell 1 Brentwood 3; Grammar School at Leeds 2 Manchester GS 1; Repton 3 Millfield 5; Whitgift 5 Charterhouse 2

 

Semi Finals: Grammar School at Leeds 0 Brentwood School 1; Millfield 4 Whitgift 4 (Millfield win 10-9 on penalties)

 

Final: Millfield 3 Brentwood School 2

 

Investec ISFA U13 Cup 2015/16

 

Third Round: Aldenham 3 Highgate 1; Alleyn’s 0 Shrewsbury House School 4; Bolton School 4 Priory School 2; Brentwood 4 Trinity 2; Hampton 2 Whitgift 4; Newcastle School for Boys 2 Bury GS 3; Royal Russell 2 Berkhamsted 1; Sevenoaks 0 City of London 1

 

Quarter Finals: Bury GS 4 Bolton School 1; City of London 1 Brentwood 0; Shrewsbury House 0 Aldenham 4; Whitgift 2 Royal Russell 2 (Whitgift won 3-2 on penalties)

 

Semi Finals: Bury GS 1 City of London School 0; Whitgift 2 Aldenham School 1

 

Final: Bury GS 2 Whitgift 4