ESGA National Schools Championships 2019

ESGA National Schools Team Championships (Woodhall Spa)

Leading final scores (Stableford): 1st – 79pts Dyke House Sports & Technology College, Hartlepool; 2nd – 77pts Graham School; 3rd – 75pts Matthew Arnold School, Oxford; 4th – 74pts West Exe School; 5th – 74pts Bedford School; 6th – 74pts Roundwood Park School; 7th – 73pts Queen Elizabeth GS, Kirkby Lonsdale; 8th – 72pts Gravesend GS; 9th – 72pts Tupton Hall School; 10th – 72pts Astra Academy; 11th – 71pts Dr Challoner’s GS; 12th – 71pts Thomas Mills High School; 13th – 70pts New Hall School; 14th – 69pts Thomas Telford School; 15th – 68pts Queen Elizabeth Hospital School, Bristol; 16th – 68pts Wykham Park Academy

ESGA English Schools U18 National Championships (Sherwood Forest)

Boys (Par 70): 1st – 136 Joshua Berry (Campsmount Academy) 68 68; 2nd – 141 Craig Passmore (SGS Bristol) 68 73; 3rd – 142 Sam Potter (Trent College) 75 67; 4th – 143 Jack Maxey (Holderness Academy) 71 72; 5th – 144 Ben Loveard (Cardinal Newman School) 70 74; 6th – 144 Greg Hurley (St Alban’s School) 69 75; 7th – 145 Daniel Heaslip (Ripley Mill Hill School) 76 69; 8th – 145 O.Caton (Honley High School) 76 69

Girls (Par 72): 1st – 141 Louise Burke (Lychett Minster School) 73 68; 2nd – 147 Rachel Gourley (Cramlington Learning Village) 75 72; 3rd – 148 Rafiah Banday (Bentley Wood School) 74 74; 4th – 150 Sophie Johnson (Hartpury College) 74 76; 5th – 153 Amelia Wan (Tuxford Academy) 76 77; 6th – 153 Ellen Yates (Woking High School) 74 79; 7th – 154 Zara Naughton (Ponteland Middle School) 77 77; 8th – 154 Eleanor Farwell (St Clement Danes School) 76 78

ESGA English Schools U16 National Championships (Cleckheaton GC)

Boys (Par 70): 1st – 146 Finn Nelson (Ashford School) 71 75; 2nd – 147 Ben Loveard (Cardinal Newman School) 70 77; 3rd – 151 Jack Whaley (Ridgewood School) 78 73; 4th – 153 William McGhie (Lancaster RGS); 5th – 153 Freddie McKenna (Kings Priory HS) 76 77; 6th – 154 Jack McKie (Bishop Heber HS) 79 75; 7th – 155 Cameron Thorburn (Ponteland HS) 79 76; 8th – 155 Jenson Forrester (Cheslyn Bay HS) 77 78

Girls (Par 73): 1st – 153 Rachel Gourley (Cramlington Learning Village) 76 77; 2nd – 157 Zara Naughton (Ponteland Middle School) 79 78; 3rd – 159 Rafiah Banday (Bentley Wood School) 82 77; 4th – 160 Rosanna Halls (Bewdley HS) 84 76; 5th – 161 Ellise Rymer (Huntcliffe School) 79 82; 6th – 162 Evie Cooke (St Aidan’s School) 80 82; 7th – 163 Millie May (King John School) 83 80; 8th – 164 Sophia Fullbrooke (St Alban’s Girls School) 84 80

Quick Links

Address

School Sport Magazine 
5 Bartlett Court
14 Brookmead Way
Havant, Hampshire
PO9 1RT

Social Media

Scroll to Top