arrow-1 SSmaglogo14

Home         About School Sport Magazine        Subscribe        Contact

Mark Harrod banner ad 160x120 BISHOPSPORT-166x120 martin berrill web ad limitless online ad buckinghamuni online ad sep 21 issue 83 cover

School Sport Magazine National Schools U13  2016/17

 

Preliminary Round: (North) Cheadle Hulme School 2 Grange School 28; Humberston Academy bt Healing School (South East) Christ’s School bt Orleans Park School; Warden Park School 7 Sir William Perkins School 9; Colfe’s School bt Bishop Challoner Catholic School; Thomas’s Clapham bt Kew House School; St Paul’s Girl’s School 24 Fortismere School 3; Putney HS 20 Wimbledon HS 8; Notting Hill & Ealing HS bt Harrodian School (South West) Ranelagh School 20 Oratory Prep School 8

 

First Round: (North) Wirral GS for Girls bt Rainhill HS; Grange School 34 Fallibroome Academy 2; Christleton HS 26 King’s School Macclesfield 24; Stockport GS bt Cheadle Hulme HS; South Hunsley School 23 St Mary’s College 2; Hull Collegiate School bt Humberston Academy; Red House School (bye); Yarm School bt Teesside HS; Dowdales School bt Saddleworth School; Moorside HS 30 Oldham Hulme GS 12; Bury Girls GS 36 Birkenhead School 6; Wath Comprehensive School 6 Woodhouse Grove School 17; Newcastle HS bt Dame Allan’s Girl’s School; Harrogate GS bt St Aidan’s C of E High School; Queen Ethelburga’s College 13 Ripon GS 20; Settle College 1 Queen Margaret’s School 17 (Midland) Haberdashers’ Aske’s School for Girls 24 Queenswood School 7; Berkhamsted School (bye); John Warner School bt Goffs School; Stephen Perse Foundation 17 Bedford Girls School 23; Queen Elizabeth’s GS Ashbourne 21 Charnwood College 1; Bourne GS bt Welland Park Academy; Caistor GS 5 Skegness GS 18; Barnes Wallis Academy 7 Branston Community Academy 8; Abraham Darby Academy 1 Wrekin College 52; Shrewsbury HS 29 Thomas Telford School 2; Edgbaston HS for Girls (bye); Solihull School (bye); Higham Lane School 8 King’s HS 17; Bromsgrove School (bye); Oundle School bt Lodge Park Academy; RGS Worcester (bye) (South East) Coloma Convent Girls School 4 Croydon HS 24; Howard of Effingham School bt Wallington HS; Sir William Perkins School 6 Guildford HS 32; Lingfield Notre Dame School 30 Christ’s School 9; Lady Eleanor Holles School 15 Colfe’s School 10; Thomas’s Clapham 3 St Paul’s Girls School 24; Putney HS 8 Godolphin & Latymer School 39; James Allen’s Girls School bt Notting Hill & Ealing HS; Chigwell bt Woodbridge School; Southend HS for Girls 23 St Martin’s School 11; Fitzwimarc School 16 Brentwood School 17; Robert Clack School 15 Brentwood Ursuline School 31; Benenden School 2 Bede’s School 15; Bennett Memorial School 13 Sevenoaks School 16; Dartford GS for Girls 5 Walthamstow Hall School 35; St George’s CE School 4 Haberdashers’ Aske’s Knights Academy 12 (South West) Torquay Girls GS 14 Ivybridge Community College 4; Penryn College 15 Truro School 9; Red Maids School bt Holyrood Academy; Millfield (bye); Cwm Rhymni bt Ebbw Fawr Community School; Ysgol Bro Edern (bye); Tewkesbury School 14 Pate’s GS 40; Farmor’s School 21 Churchdown School 1; Beaconsfield HS bt Rye St Antony School; Wycombe HS 13 St Helen & St Katharine School 16; Aylesbury HS 4 Wycombe Abbey School 17; Dean Close School 33 Queen Anne’s School 11; St John’s College 26 Portsmouth GS 18; St Swithun’s School 20 King Edward VI School Southampton 17; Ranelagh School 17 Kennett School 22; Marist Senior School bt LVS Ascot

 

Second Round: (North) Wirral GS for Girls 18 Grange School 20; Christleton HS 21 Stockport GS 18; Dowdales School 4 Moorside HS 38; Bury Girls GS 33 Woodhouse Grove School 2; South Hunsley School bt Hull Collegiate School; Red House School 17 Yarm School 21; Newcastle HS 44 Harrogate GS 23; Ripon GS 32 Queen Margaret’s School 10 (Midland) Haberdashers’ Aske’s School for Girls 29 Berkhamsted School 41; John Warner School 23 Bedford Girls School 39; Queen Elizabeth’s GS Ashbourne 21 Bourne GS 11; Skegness GS 8 Branston Community Academy 9; Wrekin College 21 Shrewsbury HS 9; Edgbaston HS for Girls 3 Solihull School 10; King’s HS bt Bromsgrove School; Oundle School 8 RGS Worcester 32 (South East) Croydon HS 13 Howard of Effingham School 8; Guildford HS 50 Lingfield Notre Dame School 8; Lady Eleanor Holles School 13 St Paul’s Girls School 9; Godolphin & Latymer School 28 James Allen’s Girls School 11; Chigwell School 11 Southend HS for Girls 22; Brentwood School 24 Brentwood Ursuline School 19; Bede’s School 15 Sevenoaks School 28; Walthamstow Hall School 33 Haberdashers’ Aske’s Knights Academy 7 (South West) Torquay Girls GS 11 Penryn College 23; Red Maids School 13 Millfield 38; Pate’s GS 22 Farmor’s School 26; Cwm Rhymni 12 Ysgol Bro Edern 13; Beaconsfield HS 19 St Helen & St Katharine School 17; Wycombe Abbey School 34 Dean Close School 19; Kennett School 22 Marist Senior School 26; St John’s College 12 St Swithun’s School 34

 

Third Round: (North) Grange School 33 Christleton HS 12; Moorside HS 17 Bury Girls GS 28; South Hunsley School 35 Yarm School 9; Newcastle HS 36 Ripon GS 8 (Midland) Bedford Girls School 17 Berkhamsted School 39; Queen Elizabeth’s GS Ashbourne 20 Branston Community Academy 12; Wrekin College 19 Solihull School 14; King’s HS 12 RGS Worcester 16 (South East) Croydon HS 7 Guildford HS 43; Lady Eleanor Holles School 16 Godolphin & Latymer School 39; Sevenoaks School 27 Walthamstow Hall School 21; Southend HS for Girls 35 Brentwood School 25 (South West) Penryn College 17 Millfield 42; Farmor’s School 21 Ysgol Bro Edern 14; Beaconsfield HS 10 Wycombe Abbey School 31; Marist Senior School 27 St Swithun’s School 20

 

Fourth Round: (North) Grange School 34 Bury Girls GS 18; Newcastle HS 21 South Hunsley School 31 (Midland) RGS Worcester 14 Wrekin College 26; Berkhamsted School 47 QEGS Ashbourne 11 (South East) Guildford HS 24 Godolphin & Latymer School 34; Sevenoaks School 16 Southend HS for Girls 29 (South West) Millfield 40 Farmor’s School 18; Wycombe Abbey School 22 Marist Senior School 19

 

Quarter Finals: (North) Grange School 46 South Hunsley School 27 (Midland) Berkhamsted School 38 Wrekin College 22 (South East) Godolphin & Latymer School 52 Southend HS for Girls 20 (South West) Millfield 23 Wycombe Abbey School 22

 

Semi Finals: Grange School 37 Berkhamsted School 33; Godolphin & Latymer School 40 Millfield 18

 

Final: Grange School 42 Godolphin & Latymer School 37